قالب وبلاگ

دریانـــورد ایرانـــی
تحول در علم دریانوردی و کشتی سازی ایران

                                          آرتمیس نخستین زن دریانورد ایرانی

 

                              

آرتمیس Artemis نخستین زن دریانورد ایرانی است که در حدود 2480 سال پیش، فرمان دریاسالاری خویش را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت کرد و اولین بانویی میباشد که در تاریخ دریانوردی جهان در جایگاه فرماندهی دریایی قرار گرفته است. در سال 484 پیش از میلاد، هنگامی که فرمان بسیج دریایی برای شرکت در جنگ با یونان از سوی خشایارشاه صادر شد، آرتمیس یکی از فرمانروایان سرزمین کاریه (یکی از بخشهای سوریه کنونی) با 5 فروند کشتی جنگی که خود فرماندهی آنها را در دست داشت، به نیروی دریایی ایران پیوست. در این جنگ که ایرانیان موفق به تصرف آتن شدند، نیروی زمینی ایران را 800 هزار پیاده و 80 هزار سوار تشکیل میداد و نیروی دریایی ایران شامل 1200 کشتی جنگی و 3 هزار کشتی حمل ونقل بود. آرتمیس در سال 480 پیش از میلاد در جنگ سالامین Salamine که بین نیروی دریایی ایران و یونان درگرفت، شرکت داشت و دلاوریهای بسیاری از خود نشان داد و با ستایش دوست و دشمن روبرو شد.

او در یکی از دشوارترین شرایط در جنگ سالامین، با دلیری و بیباکی کم‌مانند بخشی از نیروی دریایی ایران را از خطر نابودی نجات داد و به همین دلیل به افتخار دریافت فرمان دریاسالاری از سوی خشایارشاه رسید.

در سالهای دهه 60 میلادی، در دوران حکومت پهلوی، نیروی دریایی ایران، برای نخستین بار ناوشکن بزرگی را به نام یک زن نامگذاری کرد و او (آرتمیس) بود.

ناوشکن آرتمیس در دوران خدمت «دریاسالار فرج‌الله رسائی» به آب انداخته شد و سالها بر روی آبهای خلیج فارس پاسدار سواحل ایران بود

[ دوشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۹ ] [ 1:12 ] [ علیرضا ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سلام من علیرضا هستم فارغ التحصیل رشته ی مهندسی دریا و دانشجوی رشته ی بیولوژی دریا هدفم از ساخت این وبلاگ این هستش که با همکاری همدیگه صنعت دریانوردیه کشورمون را مثل کشورهای پیشرفته، توسعه بدیم و ازشون پیشی بگیریم لطفا با نظراتتون من را در این هدف یاری کنید. از شما دوستان علاقمند دعوت به همکاری می نمایم
امکانات وب